2. kongresini gerçekleştirdi

0
96

Komünist İnşa (KA) örgütü, 2. Kongresi’ni gerçekleştirdiğini açıkladı. Kongrede, „Komünist Kadınlar“ın kuruluşu ilan edildi, program ve tüzük değişikliği yapılarak yeni dönemin görevleri belirlendi.

Komünist İnşa (KA) örgütü, 30 Aralık-1 Ocak’ta 2. Kongresi’ni gerçekleştirdiğini açıkladı. 1 Mayıs 2014’teki kurulan Komünist İnşa örgütü, 2. Kongresi’ni gerçekleştirdiğini 1 Mayıs meydanlarında açıkladı.

Almanya’da komünist parti kurma ihtiyacına yanıt olmak isteyen komünistler kongrelerinde gençlik örgütlerinin güçlenmesinin önemini vurguladılar. Ayrıca yeni bir mücadele mevzisi olan Komünist Kadınlar (KF) örgütünün kuruluşunu ilan ettiler. Kadın özgürlük mücadelesinde öne çıkan başlıklar kongre tartışmalarının arasında yer aldı ve örgütün bu konulardaki temel görüşleri belirlendi.

PROGRAM VE TÜZÜK GÜNCELLENDİ

Komünist kadrolar yetiştirme yollarının geliştirilmesinin vurgulandığı kongrede, buna uygun olarak örgütün politika yapış tarzının pratik gereklerinin yanı sıra eğitim ve tarih, devrimci sanat ve kültür başlıkları da ele alındı. Örgütün program ve tüzüğü güncellenirken, son yıllardaki nicel ve nitel kazanımlarına uygun hale getirildi.Programında ideolojik olarak da yenilikler yapan Komünist İnşa, 2018 yılında yaptığı Almanya toplumunun sınıfsal analizini programa dahil etti ve işçi kitlelerini örgütlenme anlayışını bu analiz doğrultusunda programatik bir çerçeveye oturttu.

ORTAK DÜŞMANLARA KARŞI BİRLEŞELİM

Kongrede oluşturulan „Politik Durum ve Görevlerimiz“, „Kaybedecek Vaktimiz Yok: Komünist Parti İnşasına Katılın“, „Komünist Kadın Çalışmasını Geliştirmek“ ve „Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birlikte ve Kararlı Mücadeleye“ başlıklarını da içeren bir dizi politik bildirge yayımlandı. Komünist İnşa, kuruluşuna katkı sunmak isteyen herkese örgütlenme ve ortak düşmanlara karşı birleşme çağrısı yaptı.“Enternasyonal Görevlerimiz“ bildirgesinde ise dünya çapında sınıf mücadelelerinin birbiriyle olan bağlantılarına ve mücadelenin ihtiyaçlarına vurgu yapılırken komünistlerin enternasyonal birliğinin ihtiyacına dikkat çekildi.

IVANA HOFFMANN ONUR ÜYESİ İLAN EDİLDİ

Kongrede ayrıca MLKP’nin Rojava şehidi, Almanya devrimci hareketinin enternasyonalist sembolü İvana Hoffmann, Komünist İnşa’nın onur üyesi ilan edildi. Hoffmann’ın örgüt için bir işaret fişeği ve örnek olduğu belirtildi.